زنگ نوآوری در اجلاس فناوری

بازگشت

دبیر کمیته اجرایی شانزدهمین اجلاس توسعه و فناوری رسانه گفت: با حضور رییس رسانه ملی تعداد 14 پروژه برای اولین بار از قبیل دستگاه انکدرHEVC ، دستگاه سوئیچ SDH ، سامانه پلی اوت نسل جدید(CIAB) ، فرستنده تلویزیونی دیجیتال 2 وات، سامانه داشبورد خبری تحلیلی هوشمند، پخش رسمی تلویزیون تعاملی مبتنی بر استاندارد HbbTV و تعدادی دیگر رونمایی خواهد شد.

به گزارش ستاد خبری شانزدهمین اجلاس توسعه و فناوری رسانه، مهندس محمدباقر درویش امیری افزود:

گسترش نوآوری در بعد سخت افزاری و نرم افزاری در اینترنت و اینترانت و توسعه تجهیزات بر بستر IP در صنعت رسانه موجب گردید فرایند تولید و پخش، انتقال و انتشار صدا و تصویر دگرگونی های فراوانی را در دنیای امروز صنعت رسانه تجربه نماید .

وی ادامه داد: مزید بر این، توسعه و گسترش شبکه های اجتماعی، توجه به رسانه های نوین بویژه در تولید بازار محتوا را نیز دوچندان نموده است. نمونه بارز این امر نگاه معاونت توسعه و فناوری رسانه به صنعت رسانه می باشد که هرساله با برگزاری اجلاس توسعه و فناوری رسانه و با بهره گیری از آخرین تکنولوژی روز دنیا، دستاورد های جدید صنعت رسانه در داخل و خارج از کشور را به نمایش گذاشته تا ضمن بیان توان مهندسین رسانه ملی و شرکت های تولید کننده تجهیزات رسانه ای، در راستای ارتقاء دانش فنی و افزایش قابلیت های مهندسین داخلی نیز گام موثرتری بردارد.

درویش امیری گفت: درسال تولید و رونق ملی و همزمان با سرآغاز دوره چهل ساله دوم انقلاب با بهره گیری از فرمایشات مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب، شعار اجلاس را "گام دوم انقلاب و تحول فناوری رسانه" انتخاب نمود که اجلاس شانزدهم سر آغاز این تحول در گام دوم انقلاب می باشد.

دبیر کمیته اجرایی شانزدهمین اجلاس توسعه و فناوری رسانه تصریح کرد: اجلاس شانزدهم با تشکیل 21 کمیته و کارگروه، ماهها فعالیت مستمر شرایط حضور برای 143 شرکت داخلی و خارجی فعال در صنعت رسانه را در زمینی به مساحت 2940 مترمربع فراهم نمود که نسبت به سال قبل تعداد  50 شرکت افزایش داشته است. علاوه براین محصولات 14 شرکت در قالب طرح ها خلاق و نوآور برای اولین بار رونمایی می شود. در عرصه رقابت علمی نیز تعداد 124 مقاله علمی به کمیسیون مقالات رسید که تعداد 67 مقاله پذیرفته شده است .

وی افزود : در عرصه رقابت طرح ها و ایده های خلاقانه  259 مورد در قالب 185 طرح و 74  ایده به کمیسیون طرح ها و ایده های برتر رسید .از این تعداد 53 مورد انتخاب شد که 13 طرح ممتاز و 40 طرح برگزیده می باشد. کمیته نشست های علمی 40 پنل، 91  نشست و 10 کمیسیون را برگزار خواهد کرد. ارائه دهندگان سازمان 73 نفر و غیرسازمانی 58 نفر از اساتید دانشگاهها و مراکز علمی کشور هستند. تعدادی ارائه دهنده خارجی و تعدادی discussion panel و 3 مورد هم وبینار خواهد بود.

درویش امیری گفت: کمیته ارزیابی نیز با تشکیل 476 واحد ارزیابی نسبت به انتخاب 32 واحد برتر و تعداد 60 برگزیده همت گذاشت. همچنین کمیته مدعوین خارجی نیز موفق به دعوت 16 مهمان خارجی شد که شامل یک مهمان ویژه و پنچ مهمان شرکتی و 10 نفر هیئت رسمی متشکل از 2 نفر بلاروس چهار نفر افغانستان، قرقیزستان، سریلانکا، عمان و ترکیه می باشند.

وی افزود: بمنظور پوشش بهینه خبری مراسم کمیته تبلیغات و اطلاع رسانی با دعوت از 38  نفر از خبرگزاری ها نسبت به برگزاری نشست خبری معاون محترم توسعه و فناوری رسانه اقدام نمود و در طول ایام برگزاری اجلاس نیز علاود بر دعوت 15 نفر از خبرگزاریها نسبت به دعوت 15 نفر از برنامه سازان شبکه های رادیویی و تلویزیونی و همچنین تامین یک دستگاه واحد سیار 8 دوربینه HD با 45 نفر عوامل اجرایی فنی و تولیدی اقدام نمود. کمیته مدعوین داخلی نیز با دعوت از 3500 نفر از مسئولان کشوری و لشکری و همکاران سازمانی و غیرسازمانی همکاری شایسته ای را با کمیته اجرایی داشتند. کمیته مالی و پشتیبانی شرایط اسکان 318 نفر در هتل استقلال و تامین 22 دستگاه خودرو برای ایاب و ذهاب و همچنین تامین مکان اجلاس در سالن همایش های سازمان صدا و سیما و سایر خدمات رفاهی مورد نیاز را برای حضور مهمان های اجلاس فراهم نمودند.

دبیر کمیته اجرایی شانزدهمین اجلاس توسعه و فناوری رسانه در پایان گفت: بمنظور هماهنگی عوامل اجرایی و پیگیری ورود و خروج مهمان ها جهت حضور در اجلاس، همکاری مطلوبی با حوزه صیانت و حفاظت سازمان بعمل آمده است. در نهایت کمیته اجرایی 20 تیم اجرای بمنظور پیگیری و اجرای برنامه کمیته ها و گروه های اجلاس شانزدهم تشکیل داده و با تشکیل جلسات متعدد با مسئولان این کمیته ها شرایط حضور مهمانها و مراحل اجرایی برنامه های اجلاس شانزدهم را فراهم کرده است و  عوامل اجرایی در طول مراحل اجلاس شانزدهم 500 نفر می باشند.